Az inzulinrezisztenciáról 7 lépésben

  1. Egy visszafordítható állapot!!!
  2. Szűrővizsgálatként ajánlott: HOMA-IR=index ellenőrzése. (Elvégezhető egy egyszerű, sima vérvétel során.): A HOMA-IR=index jelentése megtalálható a Magyar Laboratóriumi Diagnosztikai Társaság oldalán: “Az index az éhomi glükózszint és az éhomi inzulinszint szorzatából számolt paraméter, amely a hasnyálmirigy Langerhans béta-sejtek működését jellemzi.”  HOMA-IR index  2-es értékétől fennáll az IR (inzulinrezisztencia) gyanúja, amely egy terheléses vércukor-vizsgálattal erősíthető meg.
  3. Időben történő felismerése és kezelése kiemelten fontos, ezáltal ugyanis megelőzhető a diabétesz, valamint a metabolikus szindróma kialakulása, elkerülhetők a szív – és érrendszeri betegségek.
  4. Igen általános tüneteket okoz, (rossz közérzet, fáradtság, hajhullás, túlsúly, alma típusú elhízás, menstruációs zavar, meddőség, erős szőrnövekedés), így az emberek nem is sejtik, hogy náluk is fennállhat a probléma.
  5. Napjainkban egyre több nő és férfi szenved inzulinrezisztenciában, melyet csak egy hajszál választ el a 2-es típusú cukorbetegségtől.
  6. Hátterében a genetikai tényezőkön túl, a mozgáshiány, az egészségtelen táplálkozás áll. Erősen életmódfüggő állapot. A túlsúly nem irányadó. Lehet “soványnak tűnő” személy is inzulinrezisztens.
  7. Mi az inzulinrezisztencia? Az inzulin a hasnyálmirigy béta-sejtjei által termelt hormon. Ő a felelős azért, hogy a glükóz beépüljön az tőle függő sejtekbe (nem minden sejt igényli az inzulin segítségét), ahol majd energiává alakul. Mi a glükóz? A táplálkozás során bizonyos ételeket az emésztőrendszerünk glükózzá bontja le, ami a véráramba kerül és így eljut testünk minden sejtjéhez. Étkezés után a vérben lévő glükóz (vércukor) szintje megemelkedik, amire válaszként a hasnyálmirigy inzulint kezd el termelni, hogy segítse a sejtekbe való bejutást. Inzulinrezisztencia esetén a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra, ezáltal a hasnyálmirigyet még több inzulin előállítására késztetik. Egy idő után azonban a hasnyálmirigy elfárad, nem lesz képes kielégíteni a megnövekedett inzulin- igényt, ennek következtében a lebontatlan glükóz felhalmozódik a véráramban, és cukorbetegség kialakulásához vezethet, miközben, észrevétlenül hatalmas kárt tesz a szervezetünkben.

 

Szakirodalom

  1. Alpers D. H., Taylor B., Bier D. M., Klein S., “Manual of Nutritional Therapeutics”, Editura A. Lippincot Williams &Wilkins, 2008,  pag. 56 – 297.
  2. Copcea A., “Nutriția stărilor patologice –suport de curs”, Cluj Napoca, 2011.
  3. Lang C., “Nutriția vârstelor, Note de curs”, Master, Cluj Napoca, Facultatea de Biologie și Geologie,  2013, pag. 5-89.
  4. http://www.mldt.hu/info.aspx?sp=23, accesat: 13.12.2021

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük